Niečo o mne - pokračovanie

  • Vytlačiť

Nestor jogy na Slovensku Milan Polášek voľakedy napísal: Joga je učenie o tom, ako žiť v mieri sám so sebou a s okolitým svetom, alebo že Joga je hlavne o stíšení sa. Tieto myšlienky ma výrazne ovplyvnili. Taktiež mi výrazne pomáhali prekonávať prekážky aj v podnikaní, či v bežnom živote.
Naoko jednoduchá veta-ako žiť v mieri sám so sebou a s okolitým svetom. Pri rozmieňaní na drobné zistím, že ak mám ja problémy, tak sa to môže prenášať aj na  okolie.  Keď som ja v pohode, tak môže byť pohoda aj v okolí. Na hľadanie riešenia, aby som bol ja v pohode bez mojej spoluúčasti to pravdepodobne dlhodobo fungovať nebude. Tiež treba prijať  fakt, že čo vzniklo, trvá, tak aj zaniká. Všetko sa mení a vyvíja. Ak toto neprijmem, a nebudem meniť postoje, tak život prežijem viacmenej  podstate v utrpení.

Ako cvičiteľ hathajogy som vyskúšal rôzne štýly jogy. Od roku 2009 som  organizoval  pobyty pri mori, pri termálnom kúpalisku Podhájska a na horách. Fotografie z týchto pobytov a vlastné články sú zverejnené na www.karate-army.sk. Propagujem pevné a pružné telo, pevnú a pružnú psychiku a to primerane k veku. Na prácu s telom existujú rôzne metódy a formy a na prácu so psychikou tiež. Telo a psychika sú vzájomne prepojené a obojstranne sa ovplyvňujú. Ak uvoľním telo, môže sa uvolniť i psychika, ak uvoľním psychiku, môže sa uvolniť i telo. To isté platí i o fyzickom či psychickom napätí, nie iba pri uvoľnení.

Na cvičeniach si postupom času prejdeme celé telo s ľahkým a rozvíjajúcim strečingom, alebo s asánami. A taktiež s posilňovacími cvikmi hlavne na brušné, chrbtové svaly a sedacie svaly. Bez týchto svalov si samostatne  a bezproblémovo neurobíme ani základnú veľkú potrebu. Všeobecne teda  všetky svaly na prednej časti tela , na zadnej časti tela, na spodnej polovici tela od panvy dolu a na hornej polovici tela. Čiže sa postupne venujeme aj prsným svalom, bicepsom, lýtkam, krčným svalom. No aj malé svaly, ak je s nimi problém, vedia človeka odstaviť od činností.

Neoddeliteľnou súčasťou cvičení sú i základy správnej mechaniky pohybu. Veľmi veľa z nás má problémy s kolenami, bedrovými kĺbmi, chrbticou, krčnými stavcami, a ďalšími kĺbmi. Je to hlavne v zlom stereotype, v zlej mechanike pohybu. A tá začína prapôvodne hlavne dolu, v chodidlách, v našľapovaní. Niektoré svaly máme preťažené, iné zasa ochabnuté, niektoré skrátené, iné zasa predĺžené. Čiže nie je rovnováha, a keď to trvá dlhodobo, tak začne, akože z ničoho nič, problém. Zbiera sa to niekedy aj dlhé roky. Niektorým osobám sa mechanika pohybu neustále zhoršuje, hoci sa joge, či rôznym športom výrazne venujú. Viem že joga ako taká, včítane meditácií,nie je o liečení, no ak som na tom stále horšie a horšie, niekde chyba asi je. Cvičenie jogy bez jej aplikácie do života sa mi zdá iba sterilné cvičenie, či činnosť bez praktického základu. Tiež som počul názor, že treba len robiť jogu ako takú, či meditácie a že telo si poradí. No realita je často iná. Niekedy stačí ukázať, ako si bezpečne sadnúť, pokľaknúť, ľahnúť, vstať, ako nevyosovať, ako jednostranne nezaťažovať.

A zistíme, že odstraňovaním stereotypov sa mi mechanika pohybu keď nezlepšuje, tak sa aspoň nezhoršuje. Dýchacie cvičenia, či meditácie mi nespevnia veľké svaly na tele. Proste treba urobiť aj aktivitu, ktorá mi v mechanike pohybu môže pomôcť.

Do cvičenia vkladám aj  relaxácie. Neskoršie aj úvod do meditácie v sede a v chôdzi, aby sa naplnila myšlienka: pevné a pružné telo, pevná a pružná psychika. Mňa oslovilo učenie theravady, vraj je jedno z najbezpečnejších. No zo začiatku treba mať aj učiteľa, ako úplný samouk by som narobil asi veľa chýb. A vedel by som si aj ublížiť.

 

Na prácu s telom a psychikou sú rôzne metódy a formy. Je treba pracovať s telom a aj so psychikou, aby bol ten orchester v súlade, vyvážený. Inak je to iba posilňovanie, alebo gymnastika, možno pomalá, alebo iba strečing. Je na učiteľovi, ako to má už prakticky osvojené a ako to vie pedagogicky posúvať ďalej. A to tak, aby sa cvičenci učili samostatnosti a neboli postupne na učiteľovi závislí. Prajem vám šťastný výber učiteľa, resp. učiteľky. Aj na Slovensku je veľa schopných učiteľov na zušľachťovanie tela a mysle. Kto hladá s skutočne chce na sebe pracovať, tak učiteľ sa akosi z ničoho nič objaví. A vyskúšajte si viacero učiteľov, až potom objavíte, čo vám je najbližšie a čo vám najviac sedí. Čiže  si už vytvoríte cvičenie podľa seba, nie podľa iného. Taktiež sa občas objavte na nejakom pobyte, človek je tvor spoločenský. Istotne sa vždy  dá niečo nové naučiť. A tiež získa motiváciu, nabudí sa, hoci len na určitý čas.

Ak budeme prijímať nové veci všímavo, bez lipnutia a chtivosti, asi aj náš hnev, lenivosť a nevedo- mosť, významné nečistoty mysle a tým aj prekážky v šťastnom živote, sa výrazne dostanú na inú, slabšiu úroveň.

Ján Mitúch, cvičiteľ hathajogy, bojových športov, masér, www.karate-army.sk